Хто був першим чемпіоном світу з шахів

Народився в 1943 році вЧікаго.

Одинадцятий в історії шахів чемпіон світу. Володар призу Оскар (1970-72). У шахи навчився грати в 6 років за допомогою старшої сестри. У 1957-1967 Фішер — 8-кратний чемпіон США; загальний підсумок його зустрічей з найсильнішими шахістами країни в цих змаганнях: 61, -3, = 26. У 15 років Фішер вступив у боротьбу за звання чемпіона світу.

На шахових результати того періоду позначалася неврівноваженість характеру: сумнівний відмова від продовження матчу з Решевський (1961); суб’єктивна оцінка своєї невдачі в турнірі претендентів 1962 (пояснював її участю в турнірі занадто великого числа радянських шахістів), у зв’язку, з чим Фішер на декілька років відмовився від участі у змаганнях на першість світу; вихід з Міжзональний турніру в Сусе (1967) і т. д; у нього був свій шаховий принцип гри. Згодом Фішер самокритично підійшов до оцінки свого шахового творчості, зробив правильні висновки з невдач і в 2-й половини 1960-х рр..
по праву висунувся до числа найсильніших шахістів світу, домагаючись успіхів у турнірах найвищого рангу. У 1970 Фішер відновив участь у змаганнях на першість світу.

Здобувши переконливу перемогу в міжзональному турнірі (18. 5 з 23; Пальма, о.
Мальорка), він потім виграв Претендентський матчі у М. Тайманова і Б. Ларсена з однаковим рахунком 6: 0. У фінальному матчі претендентів (1971) переграв Петросяна (6. 5: 2. 5) і завоював право на матч з чемпіоном світу Б . Спаським, показавши в цьому циклі змагань безпрецедентний результат у зустрічах з провідними шахістами світу: 85% очок. Матч на першість світу зі Спаським (1972) відбувся в Рейк’явіку і закінчився перемогою Фішера — 12.
5: 8. 5. З 1972 Фішер, залишаючись фанатично відданим шахів, припинив участь у змаганнях.

Напередодні матчу з А. Карповим (1975) він висунув ряд вимог до ФІДЕ за формулою і умов проведення матчу. Незважаючи на те, що ФІДЕ задовольнило більшість його вимог, Фішер відмовився від матчу і був позбавлений звання чемпіона світу (3. 04.

1975). Після всіх цих чвар Фішер перестав з’являтися на публіці протягом двадцяти років і перебрався до Європи. У 1976-1977 Фішер вів неофіційні (поза рамками ФІДЕ) переговори про матч з Карповим. У пресі також з’являлися повідомлення про плановані ім матчах з Е.
Мекінг, С. Глігорічем та ін шахістами; проте жоден матч не відбувся.

Шахи для Фішера, перш за все, — мистецтво. Шахіст-універсал, Фішер майстерно грав всі стадії шахової партії. Його гру відрізняли прекрасне знання теорії, чому немало сприяли феноменальна пам’ять і відмінні аналітичні здібності, глибоке розуміння позиції, висока техніка, прагнення продовжувати боротьбу до кінця навіть при мінімальних шансах на успіх. Добре орієнтуючись в комбінаційної грі, Фішер не прагнув до ускладнень, але охоче йшов на них, якщо йому їх нав’язували.

При цьому він, майже ніколи не потрапляючи в цейтнот, вміло використовував малопомітні промахи суперників, Фішер високо цінував досягнення радянської шахової школи і перебував, за його визнанням, під її впливом. Володіючи російською мовою, він вивчав шахове спадщина радянських майстрів, уважно стежив за радянської шахової літературою.